Wynajem minikoparki do prywatnego użytku – co należy wiedzieć?

Wykonywanie prac budowlanych na własną rękę stało się popularne ze względu na bardzo odległe terminy i wysokie stawki ustalane za usługi fachowców. Do niektórych zadań mogą być potrzebne specjalne maszyny, jednak mało kto dysponuje nimi na użytek prywatny. Na szczęście są firmy, których specjalnością jest wynajmem sprzętu budowlanego. Na placu budowy doskonale sprawdzi się na przykład minikoparka.

Minikoparka — przeznaczenie

Te maszyny cechuje niewielki rozmiar i waga oraz wszechstronność użycia. Masa standardowej minikoparki nie przekracza 3,5 tony. Wspaniale sprawdzają się w terenie, gdzie nie mają wstępu większe i cięższe maszyny.

Sprzęt można wykorzystywać na przykład do prac:

  • fundamentowych,
  • odwadniających,
  • instalacyjnych,
  • polegających na kształtowaniu krajobrazu (np. wiercenie dziur pod ogrodzenie).

Minikoparka doskonale sprawdzi się także podczas prac brukarskich lub przy wszelkich wykopach pod przewody instalacyjne, takich, jak światłowody, przyłącza hydrauliczne lub kable elektryczne. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwo ją przetransportować. Jest wydajna oraz prosta w obsłudze i oferuje wysoki komfort pracy. Mała maszyna z powodzeniem zastąpi kilku robotników. To bardzo wszechstronne urządzenie, ponieważ istnieje możliwość uzbrojenia go w całą gamę narzędzi roboczych. Można do niego montować m.in.: łyżki kopiące i skarpowe, wiertnice, młoty oraz szybkozłącza hydrauliczne i mechaniczne.

Dlaczego wynajem minikoparki się opłaca?

Zakup sprzętu budowlanego w celu przeprowadzenia prywatnych prac przydomowych, wiązałby się z ogromnymi kosztami i nie miałby żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Z tego względu warto rozważyć wynajem minikoparki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia wybór dowolnego modelu i dokładne określenie czasu wypożyczenia maszyny. Wypożyczenie sprzętu stanowi alternatywę dla kosztownego zakupu. Firma dzierżawiąca urządzenia budowlane z pewnością podpowie, który model najlepiej sprawdzi się w określonym terenie.

Który model minikoparki wybrać?

W ofercie wypożyczalni można znaleźć wiele modeli o różnej specyfikacji. Wybór powinien być uzasadniony indywidualnymi potrzebami — najlepiej wybrać sprzęt, który doskonale poradzi sobie w konkretnych warunkach. Lżejsze i mniejsze egzemplarze zazwyczaj są korzystniejsze cenowo, jednak ich głębokość, zasięg kopania oraz moc będą stosunkowo słabsze. Spokojnie wystarczą do wykopów nie głębszych niż 2 metry. Poważniejsze prace wymagają większego sprzętu, który masą przekracza 2 tony. Takie minikoparki są wyposażone w szersze i głębsze łyżki. Największe maszyny są w stanie wykopać doły o głębokości 3,5 metra, a ich zasięg kopania przekracza 5 metrów. Zazwyczaj istnieje możliwość wypożyczenia narzędzi roboczych, które przymocowuje się do sprzętu budowlanego.

Ile kosztuje wynajem minikoparki?

Koszt takiej usługi wbrew pozorom nie jest bardzo wysoki. Ceny zależą od gabarytów i stanu wynajmowanego modelu. Najczęściej płaci się za całą dobę wypożyczenia, dlatego wynajem minikoparki będzie obejmował cenę za jeden dzień. Najmniejsze maszyny można wypożyczyć za niecałe 400 złotych za dobę. Większe modele kosztują około 600 złotych za minimalny czas wynajmu. Najsilniejsze i najbardziej wydajne minikoparki to wydatek z rzędu około 700 złotych. To bardzo atrakcyjna oferta, ponieważ jedna maszyna zastępuje kilku pracowników. Ich zsumowana, dzienna pensja prawdopodobnie przekroczyłaby kwotę dobowego wydzierżawienia takiego sprzętu. W ofercie wypożyczalni można znaleźć również osprzęt minikoparki. Koszt wynajęcia takiego narzędzia na jeden dzień wynosi kilkaset złotych — w zależności od jego przeznaczenia i wartości. Przy dłuższych terminach wynajmu można próbować negocjować dobową stawkę. Okres przekraczający tydzień wypożyczenia może się wiązać z udzieleniem atrakcyjnego rabatu.

Jak wygląda wynajem od strony prawnej?

Indywidualny klient może dokonać wynajmu sprzętu budowlanego po wypełnieniu kilku formalności. Pracownicy wypożyczalni powinni mieć wgląd do dowodu osobistego klienta, aby na jego podstawie sporządzić umowę. Potrzebne będzie zabezpieczenie funduszu, stanowiącego kaucję zwrotną za wynajmowaną minikoparkę. Umowa będzie zawierać między innymi dane obu stron, specyfikację wypożyczanego sprzętu, wysokość wpłaconej kaucji, okres dzierżawy oraz dobową stawkę. W dokumencie znajdą się także inne ustalenia, które będą istotne dla prawidłowego wykonania tej usługi. Zazwyczaj można zapoznać się z cenami wypożyczalni wcześniej, ponieważ dobre firmy zamieszczają przejrzyste cenniki na stronach internetowych. Firmy wynajmujące minikoparki zazwyczaj zapewniają również transport.

Wynajem sprzętu budowlanego w przypadku okresowych robót przeprowadzanych przez prywatne osoby wydaje się jedynym korzystnym rozwiązaniem. Wypożyczenie minikoparki pomoże znacznie przyspieszyć pracę i często będzie źródłem oszczędności.

WIĘCEJ AKTUALNOSCI:

wynajem koparko-ladowarki

Jaką koparko-ładowarkę wynająć?

Dostałeś właśnie świetne zlecenie, do którego potrzebna jest koparko-ładowarka, ale niestety nie dysponujesz odpowiednim wyposażeniem? A może goni Cię termin wykonania prac, a Twoja maszyna właśnie