Optymalizacja kosztów w firmie budowlanej – wynajem sprzętu budowalnego

Firmy budowlane w swojej codziennej działalności muszą borykać się z narastającymi kosztami. Z jednej strony konkurencja na rynku i klient wymuszają utrzymanie cen na określonym, przeważnie zbyt niskim poziomie, z drugiej – koszty działalności wciąż rosną. Na niektórych wydatkach takich jak płace lub podatki nie można zaoszczędzić. Dlatego właściciele przedsiębiorstw z branży budowlanej szukają optymalizacji kosztów w innych obszarach działalności, takich jak utrzymanie parku maszynowego.

Zarządzanie parkiem maszynowym w firmie budowlanej

Odpowiedni dobór maszyn i narzędzi to podstawa szybkiej, sprawnej i prawidłowo wykonanej pracy. W przypadku dywersyfikacji robót zapewnienie odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, może być nie lada wyzwaniem. Wiele firm nie podejmuje intratnych zleceń w obawie, iż posiadany park maszynowy nie sprosta zadaniu. Inne rozważają zakup urządzeń, co jednak wiąże się z ryzykiem, że przy kolejnych zleceniach nie będą one wykorzystane, a tym samym wydane pieniądze zostaną zmarnowane. Rozsądniej jest postawić na wynajem maszyn budowlanych, płacąc wyłącznie za czas wynajmu.

Koszty związane ze sprzętem budowlanym

Sam zakup sprzętu budowlanego to dopiero początek ponoszonych przez przedsiębiorstwa budowlane kosztów. Urządzenia muszą być zabezpieczone przed kradzieżą i dostępem osób niepowołanych oraz muszą być właściwie magazynowane, nierzadko w określonych temperaturach.

Niemałym kosztem jest również transport maszyn, szczególnie ciężkiego sprzętu budowlanego takiego jak koparki na miejsce budowy. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego zdejmuje ten ciężar z najemcy, dostarczając urządzenia bezpośrednio w miejsce realizacji robót.

Maszyny budowlane pracują w ciężkich warunkach. Dlatego kolejnym, nieodzownym wydatkiem jest ich regularne serwisowanie, przeglądy i naprawy, wymagające odstawienia sprzętu na warsztat. W tym czasie urządzenie nie pracuje. Brak w firmie upoważnionych elektryków oraz znających się na budowie maszyn mechaników dodatkowo zwiększa koszty eksploatacji, zmuszając firmę do zakupu usługi serwisu z zewnątrz.

Jak zoptymalizować koszty utrzymania parku maszynowego?

Jednym ze sposobów optymalizacji kosztów jest wspomniany wyżej wynajem maszyn budowlanych. Rozwiązanie takie polecane jest szczególnie w przypadkach, gdy:

 • firma podejmuje się wykonania prac wymagających specjalistycznego sprzętu,
 • firma podejmuje się dużego zlecenia, na którego realizację nie ma wystarczającej ilości sprzętu,
 • jednym z etapów prac są np. prace ziemne, które należy wykonać koparką,
 • należy przyspieszyć postęp prac, np. poprzez zastąpienie ręcznych prac ziemnych minikoparką, co pozwala na oddelegowanie pracowników do innych zadań,
 • posiadane przez firmę urządzenie uległo awarii, a jego naprawa znacząco opóźnia prace.

Przy optymalizacji kosztów należy wziąć pod uwagę fakt, iż maszyny, które stoją nieużywane, również generują koszty. Dlatego w przypadku dużej rozpiętości rodzajów wykonywanych robót często zdarza się, że część maszyn w firmie jest wykorzystywana sporadycznie, większość czasu zalegając w magazynach.

Jakie są zalety wynajmu maszyn budowlanych?

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego zdejmuje z najemcy szereg obowiązków, przekładających się bezpośrednio na pieniądze. Przykładowo:

 • ponosi koszty zakupu, serwisowania i napraw,
 • dostarcza maszyny, zwłaszcza ciężki sprzęt budowlany bezpośrednio na plac budowy,
 • wyposaża urządzenia w osprzęt adekwatny do wykonywanych prac,
 • w przypadku awarii w umówionym czasie wymienia urządzenie na inne,
 • posiadając własny warsztat serwisowy, może szybko przywrócić urządzenie do sprawności,
 • klient płaci tylko za czas wynajmu, bez konieczności ponoszenia kosztów własnych na zakup,
 • klient może przyspieszyć prace oraz wykonać je w lepszym standardzie jakościowym, dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu.

Wynajem maszyn budowlanych do prac ziemnych

Szczególnym przypadkiem optymalizacji kosztów jest wykonywanie prac ziemnych. Jak już było zasygnalizowane powyżej, urządzenie, które nie pracuje, generuje koszty. Dlatego przedsiębiorstwa decydują się najczęściej na zakup koparki lub ładowarki w sytuacji, gdy będą one wykorzystywane często i regularnie.

W przypadku, gdy prace ziemne nie są podstawą działalności firmy budowlanej, bardziej opłacalny od zakupu jest wynajem koparki, ładowarki lub minikoparki do realizacji robót. Odpowiednie planowanie pozwala na optymalizację kosztów oraz skrócenie czasu wykorzystania maszyny do niezbędnego minimum. Wynajem minikoparki upraszcza też prace budowlane, wykonywanie  precyzyjnych wykopów oraz porządkowanie terenu po zakończeniu prac. Ręczna realizacja tych robót wymagałaby nie tylko dużego nakładu czasu, ale również pracy fizycznej, a tym samym dodatkowych roboczogodzin.

Wynajem sprzętu budowlanego pozwala na optymalizację kosztów w firmie

Przedsiębiorstwa budowlane, które nie dysponują własnym, rozbudowanym i kosztownym w utrzymaniu zapleczem sprzętowym, mogą wynająć specjalistyczne urządzenia do realizacji robót. Przy właściwym planowaniu prac wydatki na wynajem będą mieścić się w planowanym budżecie, a wypożyczalnia sprzętu budowlanego zapewni nie tylko odpowiednie do wykonywanych prac maszyny, ale również dowiezie je na miejsce i zapewni serwisowanie i przeglądy. Taka współpraca pozwoli firmie szybciej i sprawniej wykonać swoją pracę bez obawy, że harmonogramy zostaną niedotrzymane z powodu awarii lub braku sprzętu.

WIĘCEJ AKTUALNOSCI:

wynajem koparko-ladowarki

Jaką koparko-ładowarkę wynająć?

Dostałeś właśnie świetne zlecenie, do którego potrzebna jest koparko-ładowarka, ale niestety nie dysponujesz odpowiednim wyposażeniem? A może goni Cię termin wykonania prac, a Twoja maszyna właśnie