Agregat prądotwórczy – sprzęt niezbędny na każdej budowie i nie tylko

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wytworzenia energii na skutek awarii sieci energetycznych czy gwałtownych i trudnych do przewidzenia zjawisk atmosferycznych. W wielu przypadkach warto zdecydować się na jego zakup lub opcję wynajmu z wypożyczalni sprzętu budowlanego, która pozwoli na optymalizację kosztów.

Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy składa się z trzech podstawowych elementów, z czego najważniejszym jest silnik spalinowy. Pozostałe elementy które odpowiadają za jego poprawną pracę to prądnica oraz falownik, czyli urządzenie mające za zadanie przekształcanie prądu wytwarzanego przez prądnicę. Z uwagi na rodzaj paliwa, którym agregat prądotwórczy może być napełniany, można wyróżnić agregaty napędzane benzyną, olejem napędowym, LPG czy nawet gazem ziemnym i metanem.

Jak wytwarzana jest energia przez agregat prądotwórczy?

Pierwszym działaniem, jakie jest potrzebne do wytworzenia prądu przez agregat prądotwórczy, jest wytworzenie przez silnik urządzenia ruchu obrotowego, który zostaje w dalszej kolejności przeniesiony na alternator. Zadaniem alternatora jest przekształcenie pozyskanej energii kinetycznej w energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Wirnik znajdujący się w alternatorze poprzez obracanie się wewnątrz stojana (czyli obudowy alternatora) sprawia, że obracające się pole magnetyczne i związany z nim przepływ elektronów wytwarzają właściwą energię elektryczną.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Najważniejszym i podstawowym podziałem agregatów prądotwórczy jest podział urządzeń z uwagi na paliwo zasilające. Wybór paliwa powinien być podyktowany zarówno jego ceną jak i dostępnością, a także kosztem samego urządzenia oraz np. różnymi zewnętrznymi i niezależnymi ograniczeniami. Do najbardziej popularnych należą agregaty na propan, benzynę oraz na gaz ziemny i tym rodzajom warto bliżej się przyjrzeć.

Agregaty prądotwórcze na propan

Agregaty napędzane propanem sprawdzą się doskonale w przypadku konieczności zastosowania zasilania awaryjnego. Co więcej, propan jako paliwo agregatora, w przeciwieństwie do oleju napędowego oraz gazu ziemnego, może być bezpiecznie przechowywany przez długi okres. Silniki napędzane propanem działają na zasadzie zapłonu iskrowego i są bardzo podobne do silników benzynowych.

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny będą idealnym rozwiązaniem do zastosowania przemysłowego oraz komercyjnego. Sprawdzą się także na różnego rodzaju budowach. Urządzenia te swoim działaniem oraz budową są bardzo podobne do agregatów na propan: odznaczają się czystym profilem emisji oraz wymagają świec zapłonowych.

Agregaty na benzynę oraz ropę naftową

Agregaty zasilane olejem napędowym, czyli wyposażone w silnik diesla charakteryzują się dużą mocą oraz trwałością. Ich zaletą jest także mniejsze niż w przypadku benzyny lub innych źródeł energii zapotrzebowanie silnika na paliwo. Agregaty wyposażone w silnik diesla będą idealnie sprawdzały się w dużych instytucjach oraz firmach. Nasza wypożyczalnia sprzętu budowlanego oferuje możliwość wynajęcia agregatów np. na imprezy plenerowe lub prace budowy. Do najbardziej popularnych wśród urządzeń zasilanych olejem napędowym zaliczają się modele ATLAS COPCO QAS 150, GESAN DPS13 oraz GESAN DPS45.

Tańszymi od modeli diesel są agregaty prądotwórcze na benzynę. Odznaczają się one niewielkimi rozmiarami, mają prostą konstrukcję co ułatwia ich serwis a ich naprawy nie obciążają mocno portfela.

Gdzie sprawdzą się agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze mogą być nie tylko wspomagającym czy awaryjnym, ale także głównym źródłem zasilania. W przypadkach, gdzie nie jest możliwe podłączenie do sieci elektrycznej jak np. na placach budowy, na terenach imprez okolicznościowych, odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy może z powodzeniem stanowić jedyne źródło zaopatrzenia w energię elektryczną. Oprócz wyżej wymienionych, generatory prądu będą spełniały doskonale swoje funkcje w takich miejscach jak:

– domki letniskowe,

– domy jednorodzinne (na skutek czasowych wyłączeń prądu),

– firmy, biura oraz placówki medyczne,

– magazyny oraz hale produkcyjne.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Wybór agregatu prądotwórczego powinien być podyktowany zastosowaniem oraz indywidualnymi preferencjami i sytuacją.

W pierwszej kolejności należy określić, jakie rodzaje urządzeń będą za pomocą agregatu zasilane. Jeśli pod agregat będą podłączane urządzenia elektroniczne oraz indukcyjne, należy rozważyć zakup lub wynajem agregatu, który zapewnia stabilne parametry napięcia oraz częstotliwości.

Warto też zwrócić uwagę na docelową moc agregatu, którą najlepiej i najprościej można określić za pomocą miernika eklektycznego. Moc powinna być wyższa niż łączna moc wszystkich urządzeń które będą zasilane przez agregat.

Należy także zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na paliwo oraz poziom jego zużycia podczas pracy urządzenia. Im większy zbiornik tym mniejsza częstotliwość jego tankowania. Warto też szukać nowoczesnych modeli odznaczających się niskim zużyciem paliwa.

Zaopatrzenie w agregat prądotwórczy zarówno firmę budowlaną, przedsiębiorstwo usługowe, jak i dom prywatny pomaga uchronić się przed nieoczekiwanymi przerwami w dostawach prądu. Agregaty sprawdzą się doskonale także tam, gdzie będą stanowiły jedyne źródło zaopatrzenia w energię elektryczną. Są nieodzownym elementem wyposażenia hal produkcyjnych, placów budowy czy szpitali, gdzie dostęp do prądu musi być ciągły i nieprzerwany. Korzystając z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego, można je wygodnie wynająć i dostosować wybór modelu do konkretnego zastosowania.

WIĘCEJ AKTUALNOSCI:

wynajem koparko-ladowarki

Jaką koparko-ładowarkę wynająć?

Dostałeś właśnie świetne zlecenie, do którego potrzebna jest koparko-ładowarka, ale niestety nie dysponujesz odpowiednim wyposażeniem? A może goni Cię termin wykonania prac, a Twoja maszyna właśnie